top of page

Tarifleri ile Ekstra İnce Yufka 

Hamuru

Geleneksel Galaktompoureko
galaktompoureko.jpg
MALZEMELER: (Bir 28cm çapında yuvarlak tava için)
1 paket Ekstra Ince Yufka Hamuru KANAKI 450g
Krem için:
8 bardak süt
8 çorba kaşığı. Mısır unu
8 çorba kaşığı. şeker
2 çay kaşığı. vanilya özü
2 yumurta
1 yemek kaşığı. tuzsuz tereyağı
portakal kabuğu rendesi
Şurubu için:
3 bardak su
2 bardak şekeri
1 tarçın çubuğu
3 diş
1 portakal
HAZIRLIK
Krem: Yedi bardak sütün karışımını şekerle ısıtın, çözünene kadar karıştırın ve ardından kalan sütte çözünmüş mısır unu vanilya ile dökün. Yumurtaları yersen ve kremaya ekledin. Tereyağı ve portakal kabuğu rendesi ekleyin ve karıştırın. Krema kalınlaşana kadar orta ateşte olsun. Unutmayın: Eğer pıhtılaşmış pıhtılaşmış kremlerin hayranı iseniz sık sık karıştırmalısınız. Kaynamaya başladığında, kremi ısıdan uzaklaştırın ve soğumaya bırakın. Aşağıda gösterildiği gibi galaktomboureko filo hazırlayın ve önceden ısıtılmış fırında 180°C'de yaklaşık 45 dakika pişirin. Pişirildikten sonra soğuk şurup dökün.
 
Şurup: Şurup için gerekli tüm malzemeyi tencerenin içine yerleştirin ve turuncu bir kesik ilave edin. Ardından 15 dakika kaynatın.
Yuvarlak bir tavada Galaktompoureko yapmak için:
galaktompoureko 1.JPG
1. Filo levhaları, yuvarlak bir pişirme kabı çapı 28cm'de diğerinin üzerine yayılır. Her birine tereyağı koyun.
galaktompoureko 2.JPG
2. 9-10'luk yağlı tabakalar serilirken krema dökülür ve tavaya yayılır. Filo'nun sarkan parçalarını kalayın kenarı altında düzgün bir şekilde yuvarlayın.
galaktompoureko 3.JPG
3. 2-3 yaprak, krema üzerinde aynı şekilde tereyağı sürün ve galaktomboureko altında Filo'nun sarkan parçalarını tekrar döndürün. Radyal şeritlerde keskin bir bıçak kesim galaktomboureko kullanarak.
bottom of page